Wyszukaj

Reklama

Obsługiwane przez usługę Blogger.
poniedziałek, 21 marca 2011

Kto może być obrońcą?


Autorem artykułu jest Łukasz Piotr Supera

Czy obrońcą w sprawie karnej musi być adwokat? Czy możliwe jest skorzystanie z pomocy prawnika, absolwenta prawa? Na rynku usług prawniczych występują obecnie obok siebie prawnicy, adwokaci, radcowie prawni. Kto z nich może bronić w sądzie?

Jeżeli ktoś stanie przed sądem oskarżony o przestępstwo, to zapewne pierwsza myśl, która przychodzi mu do głowy to konieczność skorzystania z obrońcy.  "Potrzebny jest mi  adwokat - przecież mam prawo do obrony". Ale czy faktycznie obrońcą może być tylko adwokat?

W Polsce jest obecnie bardzo dużo prawników. Kolejne pokolenia młodych ludzi zaczynają studia prawnicze i mozolnie studiują przepisy prawne (często niestety ze względu na sposób egzaminowania, uczą się owych przepisów na pamięć). Masowość prawniczego wykształcenia staje się wręcz anegdotyczna.Czasem okazuje się, iż w kilkudziesięcio osobowej grupie wycieczkowej,  na prywatce, czy też przy innej okazji, w towarzystwie znajduje się 3, 4 prawników i paru przyszłych absolwentów prawa.

Czy osoby takie mają uprawnienie do tego, aby bronić oskarżonych w sądzie? Czy musi to być jednak  adwokat?  Czy możliwe jest poproszenie o pomoce radcę prawnego czy też po prostu absolwenta jednego z licznych wydziałów prawa w Polsce? Przecież od wielu lat absolwenci prawa, nie będący adwokatami, zakładają poradnie prawa, kancelarie prawnicze i  zarabiają udzielając porad prawnych. Co więcej, osoby te często występują w sądach cywilnych jako pełnomocnicy.

Kluczowe znaczenie ma tutaj art. 82 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z owym przepisem "obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury". Jak widać obrońcą według prawa karnego może być tylko adwokat. Z upoważnienia adwokat w danej sprawie może zastąpić go aplikant adwokacki (ale aplikant po ukończeniu części szkolenia.)

Oczywiście nie ma przeszkód, aby poradzić się prawnika nie będącego adwokata co robić w trakcie rozprawy i jak się bronić. Należy jednak pamiętać, iż osoby takie nie są chronione tzw. tajemnicą obrończą. Zgodnie z prawem adwokat nie może być świadkiem w sprawie, w której broni. W przeciwnym razie korzystanie z usług adwokata nie miałoby sensu, gdyż zaraz pozywany byłby on na świadka. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku prawnika, nie-adwokata, który udzielił nam porady. Osoba taka oczywiście może być świadkiem w naszym procesie karnym i to na okoliczność informacji, które od nas uzyskała.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie, bardzo podobał mi się Twój blog. Mam ciekawy artykuł i zapraszam również na mój blog tutaj - http://wszystkoobudowiemakiet.blogspot.com
Pozdrawiam serdecznie.

Irek pisze...

Wiele tutaj interesujących i ważnych informacji.

Translate

Popularne posty

Obserwatorzy