środa, 16 marca 2011
Windykacja należności firmowych i prywatnych
Autorem artykułu jest Dawid Pińkowicz
Jeżeli masz problem z windykacją należności firmowych lub prywatnych powinieneś koniecznie przeczytać poniższy artykuł. Porusza ciekawą i stającą się codziennością - tematykę windykacji wierzytelności, szczególnie interesujące w dobie kryzysu i nierzetelnych kontrahentów.
Nierzetelny kontrahent, korzysta z naszych usług, a potem nie płaci za fakturę. Sytuacja niewątpliwie nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych. Mamy jednak kilka możliwości zanim rozpoczniemy drogę sądową z nierzetelnych kontrahentem.
Pierwszą możliwością, jakiej należy spróbować w takiej sytuacji jest wezwanie do zapłaty. Wierzyciel przedstawia w nim podstawę żądania, jego wysokość, numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić wpłata, a także ostateczny termin zapłaty. Wezwanie do zapłaty dla ewentualnych celów dowodowych najlepiej wysłać listem poleconym.
Jeśli ta droga okaże się nieskuteczna, istnieje możliwość skorzystania z usług firm windykacyjnych. Na rynku znajduje się ostatnio wiele firm zajmujących się ściganiem wierzytelności. Pobierają one prowizje, zwykle rzędu od kilku do kilkudziesięciu procent. Większość firm działa na zasadzie success fee, oznacza to, że prowizja pobierana jest dopiero po wyegzekwowaniu wierzytelności. Windykacja w początkowym stadium dąży przede wszystkim do polubownego ścigania wierzytelności, jednak możemy upoważnić firmę również do wytoczenia w naszym imieniu sprawy do sądu. Niewątpliwie negatywną kwestią w działalności tego rodzaju firm są bardzo wysokie prowizje, jednak wykazują się w swoich działaniach dużo większą skutecznością niż dokonywanie tego rodzaju czynności samodzielnie.
Istnieje jeszcze jedna alternatywa, jest nią umowa cesji- czyli przelewu wierzytelności. Przelew wierzytelności w prawie polskim regulują przepisy art. 509-517 Kodeksu cywilnego. Przelew to przeniesienie wierzytelności z majątku pierwotnego wierzyciela ,do majątku osoby trzeciej na podstawie umowy zawartej między tymi osobami. Prawnym skutkiem przelewu jest przejście ze zbywcy na nabywcę wierzytelności wraz ze wszystkimi związanymi z nią prawami. Poza zmianą osoby wierzyciela przelew nie wprowadza żadnej zmiany samej treści wierzytelności. Do przelania wierzytelności nie jest potrzebna zgoda dłużnika; jednakże aktem staranności ze strony zbywcy wierzytelności jest zawiadomienie go o tej umowie.
Wiele podmiotów zajmuje się kupnem należności od nierzetelnych dłużników. Tego rodzaju czynność jest pewnego rodzaju alternatywą, gdyż w szybkim czasie uzyskujemy pieniądze. Minusem jest, że dostaniemy zdecydowanie mniej niż kwota, na którą opiewa należność.
Po wyczerpaniu tego rodzaju możliwości, pozostaje nam droga sądowa, która często okazuje się jedynym i najdogodniejszym rozwiązaniem, choć na pewno czasochłonnym.
---
Windykacja Wierzytelności - Informacje
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(Atom)
Translate
Popularne posty
-
Autorem artykułu jest anna bobak Ulga rehabilitacyjna, uprawniająca do zwrotu części kosztów przejazdu, przysługująca na osobę niepełnos...
-
Autorem artykułu jest Kamil Pińkowski Zrozumiałe jest, że aby stwierdzić czy dany czyn, który wydarzył się w rzeczywistości jest przestęp...
-
Autorem artykułu jest Kamil Pińkowski Aktualnie obowiązujący Kodeks Karny choć znacznie różniący się od swojego poprzednika z 1969r. nie ...
Polecane blogi
Ciekawe strony
Archiwum bloga
-
▼
2011
(36)
-
▼
marca
(36)
- PRAWO KARNE MATERIALNE - PRZESTĘPSTWO, definicja p...
- PRAWO KARNE MATERIALNE - PRZESTĘPSTWO - elementy p...
- Ustawowe znamiona przestępstwa
- Podatek CIT
- Zwrot kosztów za adwokata
- Odszkodowanie z tytułu śmierci
- Renta rodzinna
- Kto może być obrońcą?
- Przesłanki rozwodu
- Separacja vs. Rozwód
- Nowe prawo majątkowe - spadkobierca zadecyduje o p...
- Kto dziedziczy po osobie zmarłej?
- Jak napisać skargę do Państwowej Inspekcji Pracy?
- Odprawa pośmiertna
- Adwokat vs. Radca prawny
- Adwokat sędzią
- Jak bronić się przed zwolnieniem z pracy?
- Grafolog i analizy grafologiczne
- Ślub z obcokrajowcem
- Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
- Obrona (praworządnych) obywateli przed policją
- Rzecznik praw konsumenta
- Plan wychowawczy-rozwód po nowemu
- Kontakty z dzieckiem obowiązkowo w wyroku o rozwód
- Urlop macierzyński
- Czy można rozwiązać umowę o staż z urzędu pracy?
- Odszkodowanie za oczywiście niesłuszne tymczasowe ...
- Eksmisja najemcy lokalu
- Intercyza, czyli to jest moje a to twoje
- Przekazywanie darowizny
- Wysokość alimentów na dziecko a sądowe zasady ich ...
- Podatek od spadków i darowizn
- Na kłopoty, kancelaria adwokacka
- Co zrobić gdy dziecko zostało pokrzywdzone przestę...
- Wszystko, co musisz wiedzieć o rozwodzie
- Windykacja należności firmowych i prywatnych
-
▼
marca
(36)
1 komentarze:
Zgadza się. Windykacja zaległych należności jest bardzo ciężkim tematem ale niestety często występującym.